Miłość do bliźniego

Zobacz video

Napisy w twoim języku zamieszczone są w opcjach odtwarzacza YouTube.

Przeczytaj

Miłość do bliźniego

W: Czy ludzi, którzy nas ranią, również powinniśmy szanować?

T: Ludzi, którzy nas ranią powinniśmy szanować jeszcze bardziej niż tych, którzy są nam bliscy. Doskonała miłość bliźniego polega na tym, by znosić błędy innych, nie dziwić się wcale ich słabościom.

W: Kiedy ktoś zawodzi moje zaufanie, najchętniej wyrzuciłabym takiego człowieka ze swojego życia. To także zniechęca do zawierania kolejnych znajomości, bo z tyłu głowy pojawia mi się taka myśl, że ten ktoś też mnie zawiedzie. I znów będę cierpieć.

T: Zrozumienie przychodzi z czasem. Bóg pozwolił mi zrozumieć na czym polega miłość bliźniego. Wcześniej rozumiałam ją, to prawda, ale w sposób niedoskonały, nie zgłębiłam jeszcze tych słów Jezusa. „Będziesz miłował bliźniego twego jak siebie samego”.  Starałam się przede wszystkim kochać Boga, a miłując Go zrozumiałam, że trzeba, by miłość moja wyrażała się nie tylko słowami. Ważne są także uczynki. Nie mając wprawy
w praktykowaniu wielkich cnót, przykładałam się w sposób szczególny do tych małych; lubiłam więc składać płaszcze pozostawione przez siostry i oddawać im przeróżne małe usługi, na jakie mnie było stać.

W: Gdy tak o tym mówisz, to wydaje się to bardzo łatwe. Przyznaję, czasem egoizm psuje relacje z drugim człowiekiem. Gdy kogoś kocham, chciałabym żeby był on tylko ze mną, mi poświęcał swój czas i myśli.

T: Tylko że teraz nie mówisz o prawdziwej miłości. Nie chodzi o to, żeby ktoś cały swój czas poświęcał tobie. Jak słusznie zauważyłaś, tym kieruje się nasz egoizm. Kiedy się kogoś kocha rzeczywiście, ponosi się wszelkie ofiary, by ukochanej osobie przysporzyć szczęścia. Kiedy masz w sobie miłość prawdziwą i bezinteresowną, wtedy cieszysz się, gdy ten ktoś znajduje radość w czasie spotkań z innymi ludźmi, nie tylko z tobą. Powiem ci coś jeszcze. Nasze serca stworzone są na obraz Bożego Serca, które kocha każde stworzenie tak, jakby było jedyne na świecie. Prawdziwa miłość nigdy nie powinna być przedmiotem porównań ani zazdrości.  Jeśli tak się dzieje, to znaczy że kierujesz się miłością własną, egoizmem, a nie tym wspaniałym darem, jakim jest prawdziwa miłość.

This post is also available in: English (angielski) Español (hiszpański)


Aktualności