Redemptoryści Regii Zimbabwe

Zobacz video

Napisy w twoim języku zamieszczone są w opcjach odtwarzacza YouTube.

Przeczytaj

Redemptoryści Regii Zimbabwe

Witajcie moi drodzy bracia i siostry na całym świecie. Jestem brat Kenneth Temba z Regii Zimbabwe i jestem tu, by opowiedzieć Wam o naszym życiu, życiu redemptorystów Regii Zimbabwe. Regia (przez „regię” rozumiemy jednostkę administracyjną Zgromadzenia) ta została założona w 1960 r. przez Prowincję Londyńską za zaproszeniem arcybiskupa Francisa Markalla SJ, wtedy arcybiskupa Harare (stolicy Zimbabwe).

Szacowana populacja archidiecezji Harare składa się z 750 000 katolików, którzy mieszkają na terenie tej diecezji. Redemptoryści są bardzo dobrze znani dzięki misjom ludowym oraz rekolekcjom przeprowadzanym w całym Zimbabwe. Świadczymy naszą pomoc zarówno świeckim, jak i duchownym. Obecnie nasza Regia liczy 22 członków po profesji wieczystej, ponadto 17 kleryków, którzy studiują filozofię i teologię oraz 6 nowicjuszy.

W Regii, jesteśmy zaangażowani w wiele duszpasterstw, a także w posługi pastoralne oraz socjalne. Jeśli chodzi o część pastoralną, włączamy się w Duszpasterstwo Młodzieży i Świeckich. Jeśli chodzi o posługę socjalną, dysponujemy dynamicznymi organizacjami – czy to opiekującymi się sierotami (Mavambo Orphan Care), czy to angażującymi się w projekty rozwoju Regii (Redemptorist Development Trust). Prowadzimy także duszpasterstwo odpowiadające za głoszenie słowa Bożego poprzez media i materiały (broszury) do czytania (Publications Ministry).

Jako świadkowie Dobrej Nowiny oraz łaski Bożej, przepowiadamy przede wszystkim wyjątkowość człowieka – zarówno każdego z osobna, jak i całej rasy ludzkiej. Wiemy bardzo dobrze, że wszyscy są grzesznikami, ale równocześnie jesteśmy świadomi, że na głębszym poziomie wszyscy zostaliśmy wybrani, odkupieni i zebrani razem w Chrystusie. Dlatego też dążymy do tego, by spotykać naszego Pana tam, gdzie on już jest obecny i działa na swój tajemniczy sposób (Konstytucja 7).

Nasze Zgromadzenie żarliwie stara się by przeprowadzać swoją misję w Zimbabwe poprzez śmiałe inicjatywy, wkładając w nie całe serce. Jesteśmy powołani do tego, by realizować wiernie posługę misyjną powierzoną przez Boga, która jest różna w różnym czasie. Nasza misja w Zimbabwe rozwija i przystosowuje formy swojej misyjnej działalności.

Wszystko to robimy podążając śladami naszego Założyciela i przewodnika, świętego Alfonsa Marii de Liguori. Dziękuję.

Autor: br. Kenneth Temba CSsR

Tłumaczenie:  br. Dominik Król CSsR

This post is also available in: English (angielski) Español (hiszpański)


Aktualności