Parafia pw. Najświętszego. Serca Pana Jezusa – Dangriga, Belize

Zobacz video

Napisy w twoim języku zamieszczone są w opcjach odtwarzacza YouTube.

Przeczytaj

Parafia pw. Najświętszego. Serca Pana Jezusa – Dangriga, Belize

Bądźcie pozdrowieni bracia i siostry! Nazywam się Hairo Escobar, jestem misjonarzem-redemptorystą. Chcę Was zaprosić do poznania naszej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dangriga, Belize – (przyp.red. Ameryka Środkowa).

Nasza parafia jest miejscem stworzonym dla misji, ze względu na swoją różnorodność kulturową. Są u nas takie grupy etniczne, jak: garifuni, kekchí, mopan, ludność kreolska oraz mieszkańcy Ameryki Środkowej.  Wszyscy oni są częścią bogactwa kulturowego, które tworzy nasz kraj i naszą parafię.

Obok Kościoła katolickiego, który wyznaje znaczna część społeczeństwa istnieje również kościół anglikański, metodystów, inni wyznawcy, jak np.: mennonici wraz ze swoimi różnymi formami przeżywania wiary, a także inne grupy niekatolickie, ale chrześcijańskie, które są bardzo powszechne w tej części Ameryki Środkowej.

Od 2015 roku obecność misjonarzy-redemptorystów  nie ustała, gdyż oprócz osób konsekrowanych posługują również świeccy misjonarze z różnych części Ameryki Środkowej oraz  z innych ośrodków formacyjnych, w których pracujemy wspólnie dla wypełnienia misji.

Nasza parafia jest relatywnie mała. Powierzchniowo zajmuje nieco ponad 2176km2 poniewiaż obejmuje całą dzielnicę Stann Creek oraz część parafii z innej dzielnicy zwanej Toledo w Belize. Nasza parafia posiada 21 wspólnot, bardzo różniących się między sobą, co daje nam możliwość posługi duszpasterskiej, która często wymaga od nas kreatywności i wysiłku, aby móc im towarzyszyć – co jest typowe dla misji! Są również dwie szkoły na terenie naszej parafii, w których staramy się koordynować różnym aktywnościom wymagającym naszego uczestnictwa.

Nasze życie pastoralne realizujemy począwszy od uczestnictwa sakramentalnego wraz z naszymi wspólnotami, przez przeżywanie Eucharystii, Chrztu Św., spowiedzi świętej, posługiwanie nad chorymi, aż po odpowiadanie na kulturowe wyzwania, które stawia każda z grup w aspekcie: muzyki i śpiewu, sfery religijnej (wyrażania swojej wiary), języka. Wszystko to, stanowi różnorodność misyjną, którą mamy tu w Belize.

Każda z grup to różne rzeczywistości. Mam na myśli: liderów wspólnot, katechistów, szafarzy nadzwyczajnych, chór, służbę liturgiczną, w każdej z tych grup są osoby, które wymagają naszej specjalnej uwagi, prowadzenia oraz tworzenia warunków do pogłębiania wiary poprzez rekolekcje, czy dni skupienia. To wszystko ma im pomóc wzrastać duchowo w tych grupach do których należą, aby wraz ze swoimi wspólnotami posługiwać ramię w ramię we wszystkich działaniach prowadzonych przez parafię.

Mówimy to z radością, jak również z dużą nadzieją, że nasza parafia Najświetszego Serca Pana Jezusa w Dangridzie posiada szczególne bogactwo, które wymaga z naszej strony kreatywności misyjnej, aby starać się sprostać wszystkim potrzebom, które się w niej znajdują; jest to coś, napełniającego nas dużym szczęściem. Podejmujemy wyzwania i staramy się odpowiedzieć w sposób najlepszy, co jest zarazen naszym “tak” na zaproszenie nas na drogę powołania, które każdego dnia staramy się wypełniać dla Chrystusa jako misjonarze-redemptoryści.

Niech Bóg nam błogosławi. Jeśli chcesz do nas przybyć, skontaktuj się z nami, zapraszamy. Niech Bóg nam błogosławi.

o. Haire Escobar CSsR

Tłumaczenie: Jakub Gościński

This post is also available in: English (angielski) Español (hiszpański)


Aktualności