Dużo się dzieje

Zobacz video

Napisy w twoim języku zamieszczone są w opcjach odtwarzacza YouTube.

Przeczytaj

Sposób pełnienia dzieła ewangelizacji –
Dużo się dzieje

Działalność misyjna redemptorystów jest bardzo dynamiczna. Nasi świeccy współpracownicy z Torunia i Wrocławia opowiedzą jak Duch Święty działa w ich życiu i prowadzi ich do ubogich i opuszczonych

 

Świadectwo Ewy

Cześć! Mam na imię Ewa. Od 5 lat jestem we wspólnocie działającej przy redemptorystach; i chciałam wam opowiedzieć o tym, jak odkryłam tę część powołania redemptorystowskiego, które jest też moim powołaniem. Te słowa: głosić światu Obfite Odkupienie – bardzo je poczułam i uznałam za swoje. Jedną z ulubionych form tego ogłoszenia, tej ewangelizacji, są rekolekcje. U redemptorystów dowiedziałam się, że świeccy, że wspólnota może prowadzić rekolekcje. Rekolekcje dla szkół, dla dzieci, dla młodzieży. Poczułam, że to jest moje. Pamiętam moje pierwsze rekolekcje w których uczestniczyłam. Modliłam się na nich – po prostu siedziałam w kościele i modliłam się za tę młodzież. Takie były moje początki. A dzisiaj jestem jedną z osób które koordynują te rekolekcje w mojej wspólnocie. W zeszłym roku byłam na siedmiu turach, a jutro zaczynam kolejną. To wspaniała możliwość, aby pójść do młodzieży, pójść do dzieci i właśnie w tej formie rekolekcyjnej – rekolekcji wielkopostnych, czy misji – opowiadać im o Bogu. Gdyby nie redemptoryści, gdyby nie moja wspólnota, to nigdy nie miałabym tej możliwości, a bardzo te formy lubię. Bardzo lubię móc głosić kerygmat i ewangelizować w ten sposób. I właśnie dzięki redemptorystom mamy tę możliwość. Moja wspólnota ma tę możliwość.

 

Świadectwo Piotrka

Cześć jestem Piotrek, w Duszpasterstwie Akademickim „Redemptor” od jakichś 4 lat. Przyszedłem tutaj przez przypadek, na Kurs Alpha, na którym dotknęła mnie Boża miłość. Obecnie jestem animatorem, należę do tutejszej wspólnoty, która działa przy redemptorystach, przy duszpasterstwie. Jako wspólnota organizujemy Kurs Alpha, a także Seminarium Odnowy Wiary, w trakcie którego właśnie jesteśmy – dziś odbyło się drugie spotkanie. 

Seminarium Odnowy Wiary to cykl 7 spotkań, które zaczynamy Mszą Świętą, po której nasz ojciec głosi konferencję. Członkowie naszej wspólnoty i inni dzielą się świadectwami tego, jak Bóg działa w ich życiu, jak dotknął ich swoją miłością, jak pokazał im, że na nich Mu zależy. Są to również świadectwa, które pokazują, w jaki sposób członkowie naszej wspólnoty nawrócili się, znaleźli drogę do Boga. Co my, jako studenci robimy na Seminarium Odnowy Wiary? Przede wszystkim prowadzimy grupki, na nas spoczywa nadzór nad organizacją tego wydarzenia, dbamy o reklamę, dbamy o oświetlenie kościoła, czytamy czytania, śpiewamy również psalmy. Co daje mi, jako animatorowi, Seminarium Odnowy Wiary?   Przede wszystkim wiele radości z głoszenia Ewangelii i radości z tego, gdy widzę, jak członkowie moich grupek wzrastają w wierze i zbliżają się do Pana Boga.

 

Świadectwo Natalii 

Cześć, jestem Natalia. Już czwarty rok działam przy parafii redemptorystów razem z naszą grupą młodzieżową. Jest nas około dwadzieścia pięć, trzydzieści osób, w wieku od trzynastego do dwudziestego szóstego roku życia.  Formujemy się w trzech wspólnotach: Oazie, Ekipie oraz chłopcy formują się często przy Liturgicznej Służbie Ołtarza. Razem jeździmy i ewangelizujemy po całej Polsce. Szczególnie prowadzimy kurs ewangelizacyjny jakim jest „Eureka”, ale prowadzimy również rekolekcje wielkopostne, które sami tworzymy, wymyślamy później jedziemy i rzeczywiście głosimy Pana Boga. Działamy nie tylko u redemptorystów, ale również przy innych parafiach, w których jesteśmy proszeni o działanie i naszą posługę. 

Jest to bardzo fajny i dobry czas dla nas wszystkich. Dla mnie osobiście ten czas jest spotkaniem z drugą rodziną jaką jest wspólnota. Jesteśmy dla siebie wzajemnie wsparciem. Wiele się od siebie uczymy, dzielimy się swoimi talentami i umiejętnościami, a wspólne głoszenie Pana Boga, kultywowanie wspólnych wartości pozwalają nam dalej rozwijać się w tym kierunku i rzeczywiście przy Panu Bogu trwać.  

 

Świadectwo Wiktora

Cześć, mam na imię Wiktor i należę do Duszpasterstwa Akademickiego „Bacówka”, a od pewnego czasu jestem zaangażowany w prowadzenie Kursu Alfa w naszej toruńskiej parafii, w której posługują redemptoryści. My, jako studenci z „Bacówki”, włączamy się w wprowadzenie Kursu Alfa  na różny sposób począwszy od działalności techniczno – organizacyjnej, typu: noszenie stołów, czy pomoc przy uroczystej kolacji inaugurującej każdą kolejną edycję; poprzez bycie gospodarzami i pomocnikami w grupach, na głoszeniu wykładów czy współtworzeniu grupy koordynatorskiej każdej konkretnej edycji Kursu.

 

Świadectwo Sylwii 

Mam na imię Sylwia, jestem mężatką od prawie 30 lat; wychowałam się, a właściwie swój czas bycia studentką mocno związałam z Duszpasterstwem Akademickim „Redemptor”, tutaj we Wrocławiu, przy ulicy Wittiga. Po studiach zostałam w postakademickiej wspólnocie „Dar”. Jedną z form działania naszej wspólnoty „Dar”, oprócz Seminarium Odnowy Wiary jest też nowa rzecz, którą zaczęliśmy od niedawna prowadzić, a mianowicie „Kurs małżeński”. Jest to kurs przeznaczony dla każdej pary małżeńskiej, nie tylko dla małżeństw sakramentalnych, ale i niesakramentalnych. Jest to kurs dedykowany małżeństwom, które mają i długi staż i krótki, i małżeństwom, które się kłócą i które mają bardzo dobre relacje. Zapraszamy wszystkich. Nie tylko tych, którzy są w Kościele, bo ciężko jest dotrzeć z ewangelizacja do osób, które są gdzieś na obrzeżach Kościoła. 

Kurs trwa przez 7 tygodni. Są to cotygodniowe spotkania. Spotkania odbywają się w formie randki, zaczynają się kolacją, każda para siedzi przy stoliku i ma okazję porozmawiać ze sobą. Póxniej zaczyna się część właściwa, mianowicie konferencja i takie warsztaty – dialogi małżeńskie. W czasie takiego kursu dotykamy spraw, które są fundamentem małżeństwa, w jaki sposób komunikować się ze sobą, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, w jaki sposób przebaczać sobie nawzajem, dowiadujemy się jaki wpływ ma wychowanie w rodzinach na nas samych i na naszych współmałżonków, a także poruszamy sprawy dobrego seksu i wyrażania miłości tak, abyśmy rozumieli się nawzajem. Jak widzicie ten kurs nie ma na pozór nic wspólnego z ewangelizacją, jest to raczej pre-ewangelizacja, gdyż chcemy w czasie tego kursu powiedzieć, że są pewne piękne zasady i jeśli według takich zasad będziemy żyć, to wtedy nasze małżeństwa mogą być pełne miłości i możemy obdarowywać siebie nawzajem, możemy spełniać nawzajem swoje pragnienia i możemy być najlepszym świadectwem dla innych małżeństw, a także i dla naszych dzieci. A Twórcą tych zasad jest Pan Bóg – Bóg, który jest pełen miłości i ciepła, i który troszczy się o nas zawsze i choćby cały świat się walił dookoła to Jego miłość przetrwa.

Świadectwo Julii

Cześć, jestem Julia należy do Duszpasterstwa Akademickiej „Bacówka”, która działa przy parafii Świętego Józefa w Toruniu, w której posługują redemptoryści. Chcę wam dzisiaj opowiedzieć o formie ewangelizacji jaką są Jezualia, którą tworzymy my – studenci. Jezualia odbywają się w trakcie juwenaliów, czyli największej imprezie w trakcie roku akademickiego dla studentów. To jest alternatywna forma zabawy, imprezy, którą my tworzymy. Pokazujemy innym studentom, naszym rówieśnikom, że z Bogiem, z Jezusem też można się bawić, że tak naprawdę wiara nie jest nudna, że nas nie hamuje, że nas nie ogranicza. To są trzy, cztery dni takiej ewangelizacji przez życie, takiego czystego świadectwa, gdzie rozstawiany scenę, na której dzieją się różne rzeczy: są koncerty, jest zumba, tańce, jest zabawa, jest wspólny grill… I cały czas pojawia się gdzieś słowo Boże w trakcie tych wydarzeń. Dodatkowo, w nocy wychodzimy ewangelizować innych. Czyli, mimo że w ciągu dnia bawimy się razem z innymi, jesteśmy przy nich i pokazujemy swoim życiem, że wiara nie jest nudna, życie z Bogiem nie jest nudne, to w nocy, wszyscy razem, wychodzimy w parach, albo i w trójkach z różnymi kartonami z napisami w stylu: „Czy wierzysz, że Bóg cię kocha?”, „Czy wierzysz, że Bóg jest miłością?” i zaczepiam ludzi, studentów, którzy bawią się na juwenaliach i opowiadamy o swoim życiu, dzielimy się swoim życiem, dzielimy się swoją wiarą. W międzyczasie jest też adoracja oraz są kapłani, tacy „męczennicy konfesjonału”, którzy są cały czas gotowi, aby wyspowiadać studentów, których chcemy do nich przyprowadzić. Więc tak, robimy to, działamy i pokazujemy, że życie z Bogiem nie jest nudne i tak naprawdę, to jest najlepsza przygoda, jaką możemy przeżyć.

 

Autorzy: Ewa Łuczak, Piotr Żółtaniecki,
Natalia Bożejewicz, Wiktor Szymański,
Sylwia Olczyk, Julia Pokaczajło


Street Art by AlekSound
Link: https://filmmusic.io/song/5906-street-art
Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

This post is also available in: English (angielski) Español (hiszpański)


Aktualności